O nás

O naší školce

Jsme malou mateřskou školou s kapacitou 15 dětí na okraji České Lípy v klidném prostředí Žizníkova.

Školní vzdělávací program je nazván podle knihy L. Carrolla „Alenka v říši divů“ a Bílý králík, podle kterého se náš školní vzdělávací program jmenuje, je pro nás průvodcem předškolním vzděláváním a snaží se rozvíjet vše, co v každém dítěti klíčí. Tak vnímáme svoji práci – jsme průvodci dětí ve světě plném nových dovedností a informací, ve světě fantazie, barev, chutí a vůní.

Pracujeme podle prvků Montessori pedagogiky a snažíme se vybírat další vhodné metody práce nebo náměty z waldorfské pedagogiky.

Naší snahou je vytvářet klidné, bezpečné a podnětné prostředí, ve kterém se budou cítit dobře děti, učitelé i rodiče. Řídíme se mottem, které jsme si vybrali jako hlavní bod filozofie naší mateřské školy „Výchova začíná vztahem“ (Daniel Wirz), proto klademe velký důraz na kvalitní týmovou spolupráci všech pracovníků ve škole.

Sídlíme hned u lesa a naše zahrada je vlastně přírodní učebna, ve které mohou děti sledovat, jak něco roste od semínka, učit se, jak se v přírodě chovat, jak jí pomáhat, sledovat vztahy mezi organismy atd. Je to ale i prostor pro hru, rozvoj smyslového vnímání, přirozeného pohybu, pro spolupráci atd. Staráme se o školní králíčky.

Prostředí MŠ

Mateřská škola sídlí v pískovcovém domě s klenutými stropy z roku 1875. Má k dispozici celé přízemí domu, kde jsou tři místnosti pro práci s dětmi.

V písárně je prostor pro výtvarné činnosti dětí, dále kuchyňská linka, která slouží pro výrobu svačinek, pečení chleba atd., tedy činností, na kterých se podílejí i děti. Stolečky jsou zde určeny jak pro výtvarné činnosti, tak i pro stravování dětí. Vzhledem k výtvarným aktivitám je zde podlaha řešena keramickou dlažbou s podlahovým vytápěním.

Další herna je vybavena kobercem, knihovničkami a poličkami s Montessori pomůckami, hudebními nástroji a hračkami, které slouží jak k řízené činnosti, tak i k volné hře dětí. Ve školce nepracujeme s hračkami z umělé hmoty.

Třetí herna má dřevěnou podlahu a slouží jak pro pohybové, tak i dramatické aktivity. Jsou zde skříně s matracemi a ložním prádlem pro polední odpočinek dětí, kuchyňka, montážní ponk a koutek s oltáříkem roční doby ke čtení pohádek.